Od 1. jula u Njemačkoj na snagu stupaju nova pravila koja će utjecati na novčana primanja nekih stanovnika. Između ostalog, njemačke vlasti će uvesti bonus za kontinuirano obrazovanje i bonus za građane prenosi fenix-magazin.
Podsjetimo, početkom ove godine građanski dohodak (Bürgergeld) zamijenio je prethodni sistem pomoći tzv. Hartz IV. Više novca za primatelje pomoći ključna je tačka reforme. Nakon šest mjeseci, od 1. jula, uvode se daljnja pravila.
Od jula se povećava građanski dohodak (Bürgergeld) za sve koji ga primaju uz svoja mjesečna primanja. To znači da se uz primanja između 520 i 1.000 eura sada može zadržati 30 posto, umjesto dosadašnjih 20 posto građanskog dohotka.
Prema informacijama Saveznog ministarstva rada i socijalne skrbi (BMAS), to znači da će u novčaniku mnogih stanovnika ostati do 48 eura više od dobivenog iznosa građanskog dohotka.
Više novca za obrazovanje: Dodatak za daljnje školovanje
Vlada je u srijedu objavila kako će radnici koji primaju građansku naknadu, a koji se žele dalje usavršavati kako bi stekli profesionalnu kvalifikaciju, ostvariti pravo na 150 eura mjesečno dodatnog bonusa.
– Osim toga, mogu ostvariti bonus za osposobljavanje za položene srednje i završne ispite, poručuju iz Ureda za zapošljavanje.
Postoji i ostvarivanje prava na 75 eura mjesečno kao dodatna naknada za daljnje usavršavanje koje traje duže od osam tjedana i nije usmjereno na stjecanje profesionalne kvalifikacije. Oni kojima su potrebne osnovne vještine poput boljeg čitanja, matematike ili informatičkih vještina, uz tu novčanu naknadu imaju se priliku usavršiti.
Olakšice za studente i pripravnike
Učenici, studenti i pripravnici također će imati koristi od značajnih promjena koje se uvode od 1. jula. Ubuduće će moći zadržati prihode do limita za miniposao, koji trenutno iznosi 520 eura. Isto se odnosi i na džeparac koji dobivaju kroz saveznu volontersku službu i dobrovoljnu socijalnu godinu.
Od jula će plan saradnje zamijeniti integracijski sporazum
Nadalje, dosadašnji sporazum o integraciji zamijenit će se planom suradnje, izvijestili su iz Ureda za zapošljavanje. Pri tome primatelji dohotka građana zajedno sa Uredom za zapošljavanje određuju konkretne korake i potrebe na putu do novog posla.
Osim navedenih, u nastavku još nekoliko promjena koje stupaju na snagu od 1. jula su:
Porodiljna naknada više se ne uračunava u građanski dohodak kako je to ranije bilo.
U slučaju medicinske rehabilitacije više nema potrebe za podnošenjem zahtijeva za prijelaznu naknadu.
Primatelji građanskog dohotka mogu iskoristiti prednosti holističkog treniranja ili podrške.
Nasljedstva se tretiraju kao imovina, a ne više kao prihod prenosi Fenix-magazin/MD/