NJEMAČKA bi pretrpjela ozbiljnu privrednu štetu kada bi izašla iz Evropske unije, napisali su istraživači Njemačkog ekonomskog instituta (IW) u izvještaju koje je vodila njemačka agencija dpa. Izlazak iz EU, napisali su ekonomisti u svojoj analizi, “doveo bi do ozbiljne privredne krize i dugoročnog gubitka prosperiteta za stanovništvo u Njemačkoj”.
Krajnje desna stranka Alternativa za Njemačku (AfD) želi djelomično oslabjeti evropske integracije. Prema njihovom gledištu, Evropska unija bi trebala biti samo ekonomska i interesna skupina labavo povezanih individualnih država. Istraživači kelnskog instituta procijenili su da se može očekivati smanjenje BDP-a za 5.6 posto, odnosno oko 690 milijardi eura, pet godina nakon njemačkog izlaska iz Unije.
Oko 2.5 miliona radnih mjesta bi moglo biti izgubljeno u petoj godini. To otprilike odgovara gubicima ekonomske dodatne vrijednosti zbog pandemije koronavirusa i krize cijena energenata nakon ruske invazije na Ukrajinu.
“Posljedice bi bile ogromne”
Izračuni se temelje na događajima i podacima iz prošlosti, no, budući da bi troškovi bili podjednako visoki, istraživači su izračunali što bi se dogodilo Njemačkoj da je napustila EU istovremeno kada i Ujedinjeno Kraljevstvo. Britanski glasači su odobrili izlazak iz Unije, što je poznato kao brexit, 2016., a proces je finaliziran 2020.
Kako bi to odredili, ekonomisti su analizirali privredni učinak brexita na Ujedinjeno Kraljevstvo od referenduma u ljeto 2016. do 2021., a zatim su prenijeli te učinke na Njemačku uzimajući u obzir razlike između dviju država.
Posljedice stvarnog njemačkog izlaska iz Unije bi vjerovatno bile veće, prema autorima, koji upućuju na bliske veze Njemačke s drugim članicama EU i korištenje zajedničke valute eura prenosi index.hr.