Od 2025. pojedini bi radnici u Njemačkoj mogli primati manju neto platu. Ali ima i pozitivnih vijesti: prekovremeni rad uskoro neće biti oporeziv .
Radnici u Njemačkoj stalno se suočavaju s promjenama. Mnogima će, na primjer, od 2025. na računu sjedati manja neto plata. Razlog tome su eksplozivni troškovi premija za zdravstveno, njegu i penziono osiguranje koje se moraju plaćati od nove godine, prenosi fenix-magazin.
Kako pišu njemački mediji, vlada želi ukinuti porez za prekovremeni rad od 2025. godine. Što se tačno planira?
Hoće li radnici uskoro naplaćivati više za prekovremeni rad?
Prekovremeni rad se ipak mora oporezovati. Iz ove odredbe trenutno su isključene samo doplate za noćne sate, nedjelje i praznike.
Međutim, trenutno se još uvijek plaćaju doprinosi za dodatke za rad subotom ili prekovremeni rad. No, prema planovima Ministarstva financija, to bi se uskoro trebalo promijeniti.
Od 2025. nadalje neće se naplaćivati nikakvi prirezi – tj. ni porez na platu ni doprinosi za zdravstveno osiguranje na prekovremene sate. Iako promjena još nije dovršena, početni planovi već postoje.
Prema izvorima u Ministarstvu financija, Christian Lindner želi primijeniti novu uredbu samo na radnike s punim radnim vremenom. Ovo je prvenstveno namijenjeno sprječavanju zlouportrebe.
Istovremeno se, međutim, kritikuje i diskriminacija žena koje češće rade na pola radnog vremena.
Planirano novo pravilo za radnike
Međutim, još uvijek postoje mnoga neodgovorena pitanja o planiranoj inovaciji. Na primjer, nejasno je kada će tačno nova uredba stupiti na snagu. Tačan broj mogućih neoporezivih prekovremenih sati još nije reguliran. Međutim, Zakon o radnom vremenu trebao bi odrediti maksimalan broj sati na koji neće biti plaćan porez.
Prema najnovijim statistikama, gotovo 4,6 miliona radnika radilo je prekovremeno u 2023. godini. To je odgovaralo udjelu od 12 posto od ukupno 39,3 miliona zaposlenih ljudi u Njemačkoj, objavio je Ured za statistiku (Destatis).
Količina prekovremenog rada kretala se od prosječno manje od 5 sati do najmanje 15 sati sedmicno. Kaže se da su radnici u prosjeku radili 13,2 plaćena i 18,4 neplaćena prekovremena sata godišnje.
Prema informacijama, IG Metall čak pretpostavlja kako je odrađeno oko 700 miliona neplaćenih prekovremenih sati diljem zemlje prenosi fenix-magazin.
Pročitajte još: