Više od 3.000 pripadnika Financijske kontrole rada na crno raspoređeno je diljem Njemačke.
Carinska financijska kontrola rada na crno (FKS) trenutno provodi ciljanu akciju diljem Njemačke protiv rada na crno i nezakonitog zapošljavanja, s fokusom na “usklađenost s minimalnom satnicom” prenosi fenix-magazin.
U skciji sudjeluju sve glavne carinske ispostave. Ukupno je više od 3.000 carinskih službenika raspoređeno na teren diljem zemlje.
Kazna za poslodavce
Od 1. januara 2025. opća zakonska minimalna satnica iznosi 12,82 eura bruto po satu. Na to ima pravo svaki radnik.
Ugovori s poslodavcem koji su ispod ovog zahtjeva nisu valjani i bit će kažnjeni ako se otkriju. Uz opću zakonski propisanu minimalnu satnicu, postoje posebne minimalne satnice za industriju u nekoliko sektora, kao što su njega, čišćenje zgrada, krovopokrivači, električni radovi, bojanje i lakiranje.
Dublja analiza poslovnih dokumenata
Revizije koje se provode obično su praćene opsežnim naknadnim istragama unutar firmi.
Posebno kod otkrivanja kršenja minimalne satnice, izjave radnika s kojima se razgovaralo na licu mjesta polazište su za dublje, potrebne revizije poslovnih dokumenata, posebice onih obračuna plaća i financijskog računovodstva.
Ove revizije uključuju povezivanje, usporedbu i analizu različitih dokumenata iz kojih se može utvrditi vrsta, opseg, trajanje i visina naknade iz radnog odnosa.
U tom smislu, carina održava blisku razmjenu informacija s različitim tijelima koja surađuju, kao što je penziono osiguranje.
Kriva evidencija radnog vremena
Revizije FKS-a redovito otkrivaju kršenja uvjeta minimalne satnice koja uključuju različite oblike manipulacije.
Na primjer, radnici se nazivaju pripravnici, vježbenici ili samozaposleni kako bi se izbjegla obveza plaćanja zakonom propisane minimalne satnice.
Evidencija radnog vremena također se često vodi netočno, nepotpuno ili uopće ne vodi kako bi se prikrilo kršenje minimalne satnice prenosi fenix-magazin.
Pročitajte još:
Da li će radnik biti kažnjen ako prijavi “rad na crno”
Radnici iz BiH uhvaćeni u radu na crno u Njemačkoj: Biće protjerani
Isplati li se raditi u Njemačkoj na crno?
Balkanci otišli radit na crno kod rođaka u Njemačkoj pa im “Zoll” kontrola pokvarila planove!
Radnika iz Bosne uhavtio ZOLL, radio na crno u Njemačkoj, evo šta se desilo: